CINEMA-SCÓP

Lucian Pintilie- cel mai bun film al sau

In jos

Care credeti ca este cel mai bun film al lui Lucian Pintilie?

0% 0% 
[ 0 ]
0% 0% 
[ 0 ]
0% 0% 
[ 0 ]
0% 0% 
[ 0 ]
0% 0% 
[ 0 ]
0% 0% 
[ 0 ]
0% 0% 
[ 0 ]
0% 0% 
[ 0 ]
100% 100% 
[ 2 ]
0% 0% 
[ 0 ]

Total voturi : 2

Lucian Pintilie- cel mai bun film al sau

Mesaj Scris de Marlene la data de Vin Oct 02, 2009 1:19 am

Care credeti ca este cel mai bun film al lui Lucian Pintilie? Votati si faceti un clasament personal, argumentand, multumesc.
Marlene

Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 108

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Lucian Pintilie- cel mai bun film al sau

Mesaj Scris de Marlene la data de Vin Oct 02, 2009 1:22 am

Am votat "Reconstituirea", pe urma urmeaza la mine in clasament "Balanta", "De ce trag clopotele , Mitica?", "O vara de neuitat", pt. ca doar pe acestea le-am vazut Embarassed
"Reconstituirea" pt mine e un film cult, si un film mai mult decat european, un adevarat film de autor...Finalul e zguduitor, conotatiile tan'atice insa aici sunt mai profunde decat grotescul si burlescul nostalgic salciu-amar din " De ce trag...".
"Balanta" e un film de revazut, dar ideea de comunism si de filme despre comunism pare atat de perimata, a fost o perioada atat de putin ofertanta... atat de seaca.
"O vara de neuitat", un film placut cu final ratat.
Marlene

Sus In jos

Mesaj Scris de jekyll la data de Sam Oct 03, 2009 1:22 pm

'reconstituirea' am votat si eu, apoi as fi pus 'duminica la ora 6' (in ciuda subiectului, k pur cinema este excelent & absolut sincron cu ce se facea la vremea respectiva!), apoi ezit intre 'balanta' (= categoric f puternic, cu multe momente/replici antologice etc, dar ma tem k e putin datat...) si 'de ce trag clopotele...' (singura exegeza pe celuloid dspr caragiale!, un film coplesitor, 'enorm & monstruos', care din pacate sufera dp urma peliculei = scenele de noapte au devenit aproape invizi(ona)bile... Crying or Very sad )

culmea k, la 'o vara de neuitat', mie tocmai finalul imi place! Smile
jekyll
Admin
Admin

Data de inscriere : 25/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Marlene la data de Dum Oct 04, 2009 7:26 pm

Trebuie sa revad "O vara de neuitat", l-am vazut acum niste ani, stiu ca nu mi-a placut ceva la el, poate episodul de dinainte de final, tin minte ca n-a fost deloc cu happy-end si asta e un punct in plus ( peisajul acela pustiu mi-aminteste de "Moara cu noroc" sau de " Zorba" - femeile in doliu...) Si Ioan Giury Pascu care era 'de-acolo,' castravetar bulgar', in film vindea salata ( dupa numele cartii adaptate).
Dar nu mai stiu ce mi-a displacut, mi-a placut si Bleontz, cred sau nu, asa era rolul, de tip afectat, si f tare Kristin...vorbind romaneste.Tot vag imi amintesc, parea un film reusit, dar n-avea continuitate, n-avea autenticitate, nu stiu...
V-a placut finalul tragic dar ce nu v-a placut?Smile Scuze.
Ar fi fost dragut sa vina si Hulot, de Klein nu mai stiu nimic, Hulot a vazut "Duminica la ora 6".
E ingrozitor cum unii =zero il neaga pe L. Pintilie, eu cred ca e genial, dintr-un simplu motiv: imi place, ma atrage sincer.
Abia astept sa revad si "De ce trag clopotele...", poate dl Pintile stie cum sa recupereze partea aceea de pelicula 'nocturna', in strainatate, e posibil s-o fi facut intentionat asa ( avand in vedere cenzura de atunci , cenzura care a pus in sertarul de jos mult timp si filmul) sau e doar o marca nefericita a anilor de atunci, cineastii 'n-aveau cu ce' sa faca filme , n-aveau oameni la imagine, material, etc...
Marlene

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum