CINEMA-SCÓP

Roman Polanski

In jos

Roman Polanski

Mesaj Scris de Marlene la data de Dum Sept 27, 2009 9:10 pm

Marlene

Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 108

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Roman Polanski

Mesaj Scris de Marlene la data de Dum Sept 27, 2009 9:13 pm

Macar de-ar fi un fel de publicitate mascata si sa se termine povestea asta, americanii , dau ei lectii de moralitate...
Marlene

Sus In jos

Mesaj Scris de Marlene la data de Dum Sept 27, 2009 9:15 pm

Oare cum i-ar fi dat americanii Oscarul pt "Pianistul", in inchisoare? Extraordinar ce viata are acest om...

Ultima editare efectuata de catre Marlene in Mar Sept 29, 2009 2:45 am, editata de 1 ori
Marlene

Sus In jos

Mesaj Scris de razi la data de Lun Sept 28, 2009 1:37 am

pacat ce se intampla, americanii mereu au fost mai puritani, ca tot vorbeam pe dincolo de Chaplin, pe el l-au exilat. Si acu daca ne gandim cand au aparut au fost atat de crispati incat i-au dat englezii afara de la ei din tara.
razi
Moderator

Data de inscriere : 24/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de miercuri la data de Lun Sept 28, 2009 10:41 pm

Mie povestea mi se pare totusi scrisa negru pe alb, faptul ca au trecut 30 de ani in care Polanski a evitat pe cat posibil arestul nu schimba cu nimic datele initiale ale problemei. Si poate ca e mai bine ca-l aresteaza acum decat atunci, cine stie in ce fel i-ar fi afectat filmele de atunci incolo.
Eu in nici un caz nu ii plang de mila.
Nu inteleg totusi cum de nu s-a informat inainte de a se duce in Elvetia.
miercuri
Moderator

Data de inscriere : 22/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Marlene la data de Mar Sept 29, 2009 2:41 am

Hm, Miercuri problema e intr-adevar delicata, si am citit ca ai scris aceleasi lucruri si pe cinemagia si pe cinematograf...nu sunt f bine documentata, dar ...nu pot sa-mi imaginez cum un regizor atat de sensibil ar fi putut sa siluiasca o copila, francezii sustin ca fata ar fi consimtit...intr-adevar la 13 n-ai discernamant, nu poti consimte, dar...who am I to judge...Fiecare situatie e...O Wilde a patit-o si el la vremea lui, si mult mai drastic. Ai scris ca asta n-ar trebui sa-i afecteze munca si cariera, dar tocmai asta se intampla...Poate ca a platit, ispasit destul prin oribila crima dubla asupra sotiei sale, Sharon Tate. Si n-a stat in puscarie, n-a fost exilat atatia ani, purtat de colo colo?
Am vazut poza "hartuitei", "violatei", o femeie dezinvolta, care arata bine, probabil o adolescenta cu o pubertate precoce, o adevarat Lolita. Declara (tipa) recent ca"s-a saturat de situatia asta" abia acum! Dupa ce a a facut atatea valuri atatia ani...Poate a cautat publicitate fata...
Nu-i plange nimeni de mila lui Roman, ci pur si simplu s-a creat un curent de simpatie, situatia , daca n-ar fi grava si tragica ar fi cel putin cretina.
Ce e clar: cu viata lui Polanski ar iesi un biopic sau un film artistic de toata frumusetea, de la statul lui in lagar, pana la evenimentele cunoscute ...Ramane doar ca un regizor mare sa faca filmul asta, in fond, si viata e cinema, nu?
Marlene

Sus In jos

Mesaj Scris de miercuri la data de Mar Sept 29, 2009 4:03 am

Copilele de 13 ani sunt usor de prostit, de aia consimtamantul lor e egal cu zero.
Am citit ca tipa vrea sa retraga plangerea pe motiv ca presa va incepe iara sa ii hartuiasca familia si in fond nu vrea decat sa fie lasata in pace.
Departe de a il considera pedofil/violator asa cum exagereaza unii americani absolut cretini. Nu ma raportez la viata sa ca sa-i judec filmele, dar mi-e imposibil sa neg faptul ca a comis o gresala (pe care a si recunoscut-o de altfel) si nu pot sa il consider mai presus de lege. Asa ca daca a fost prins acum mi s-ar parea deplasat sa fie gratiat, e de ajuns ca timp de 30 de ani a tot scapat ca prin urechile acului... am I making sense? Smile
miercuri
Moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Mar Sept 29, 2009 4:12 am

Miercuri, tipa mi se pare deplasata, acum vrea sa fie lasata in pace dupa ce atatia ani a facut scandal?
Make your choice, daca nu e pedofil/agresor de ce sa nu fie gratiat? E doar o chestie de principiu? Dinte pt dinte ca in Vechiul Testament? (Polanski e evreu?)
PS
Mai treci tu pe la literatura, sa moderezi, pls.Smile
Admin
Admin
Admin

Vezi profilul utilizatorului http://cinema-scop.forumz.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de miercuri la data de Mar Sept 29, 2009 4:45 am

Sa nu fie gratiat pentru ca you can't eat your cake and have it, pentru ca a comis o fapta care se pedepseste. Evenimentul nu este deifnitoriu pentru cariera lui, nici pentru personalitatea lui, dar asta nu inseamna ca nu s-a intamplat, chiar daca a fost acum 30 de ani. Iar refugiul prin tari care au refuzat sa-l extradeze, atata timp, i-a complicat si mai mult situatia. Ma gandesc ca au existat poate atatia alti barbati in situatii similare care nu au avut parte de tratament preferential.

In alta ordine de idei, no worries, o sa trec si pe la literatura sa gradinaresc Smile
miercuri
Moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de Marlene la data de Mier Sept 30, 2009 1:45 am

Sa vorbim si(mai ales) despre cinema-ul lui Polanski, nu doar despre amanunte nesemnificative...
Debuta cu "Cutitul in apa" ,polonez,o lectie buna despre violenta.
In trilogia sa "Le locataire", "Repulsion" si "Rosemary's baby" nebunia umana se dezvaluie in toata uratenia ei (pe ultimul nu l-am vazut inca).
"Chinatown" ramane unul din thrillerele preferate, mai ales ca Faye Dunaway si Jack Nicholson erau tineri si frumosi.
"Tess" e de revazut, femeia lui Polanski...eterna poveste, Nastassja Kinski era delicioasa...Printre alte incercari, trebuie amintit si "Moartea si fecioara", vazut demult, trebuie revazut (stiu ca m-a impresionat Ben Kingsley).
"A noua poarta" cu Johnny Depp e un film caruia putin i-a lipsit sa fie perfect, suspence cat cuprinde, din pacate zic ca finalul si povestea s-a ratat.
"Pianistul" e o lectie nu despre razboi si evrei,ci despre umanism (un film la care plang mereu de cate ori il vad), extraordinari Adrien Brody si Thomas Kretschmann, Polanski nu uita ca e evreu si nu uita sa faca treaba bine , la modul serios.
"Oliver Twist" o adaptare personala, zic eu nu f reusita, tinand cont de carte si de alte incercari cinematografice dupa Dickens.
"The Ghost" acum... o filmeaza, sunt curioasa ce va iesi cu o distributie atat de colorata.
Ca actor, ii place sa joace in filmele sale, si in filmele (alegeri inedite,curioase) altor regizori, cu care s-ar parea ca n-are nici o legatura. Adaptabil, metamorfozabil si surprinzator nu doar ca regizor ci si ca scenarist, scriitor.
Viata lui a stat mereu sub semnul intrebarii: uciderea frumoasei sale sotii insarcinate, Sharon Tate (pe undeva seamana cu situatia amara din "Rosemary's baby"), apoi scandalul in care era acuzat ca a violat o fetita de 13 ani (mi-amintesc secventa in care Carole din "Repulsion" isi imagineaza violul). Obligat sa paraseasca America pt a nu face inchisoare, desi in fata i se deschisese o cariera stralucita in lumea filmului...evreu, ca si Kafka, Einstein, Spielberg, Gershwin, etc.
Polanski e insurat cu Emmanuelle Seigner (din '87),care ne-a excitat simturile in " A noua poarta" , ne-a facut sa bocim in "La mome" si ne-a plictisit in "Scafandru' si fluturele". E cu doua capete mai inalta decat "prapaditu' "de Polanski Cool
Ce parere aveti despre controversatul regizor ,cu un facies usor cabotin si o inaltime de adolescent?
Marlene

Sus In jos

Mesaj Scris de sihaya la data de Dum Oct 04, 2009 11:04 pm

Ai uitat de Bitter Moon, in care Seigner il seduce pe Hugh Grant. As vrea sa pot spune ca filmul e intens si socant, dar cartea lui Pascal Bruckner m.a impresionat mai mult.
sihaya
Moderator

Varsta : 10

Sus In jos

Mesaj Scris de sihaya la data de Dum Oct 04, 2009 11:08 pm

Cat despre arestarea lui, ma mir ca nu s.a intamplat mai devreme. Ptr ca americanii s.au indirjit sa faca un model din pedepsirea lui, chiar si dupa 30 de ani. Se pare ca ce a facut el nu are perioada de prescriere. La cat sunt de nebuni, probabil l.ar fi condamnat chiar daca era pe nasalie. Just to make a (stupid) point.
sihaya
Moderator

Varsta : 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Marlene la data de Lun Oct 05, 2009 5:10 pm

In dimineata asta am zarit in treacat la stiri cum ca dl. Polanski ar fi in arest intr-o camera 'ausera' si i se dau cam 5 franci elvetieni pe zi (3 euro) bani de buzunar. Ca filmul sau cel mai nou nu va fi terminat de el. Deplorabil. Sad
(N-a fost cu acordul aleia? Minora versata).
Marlene

Sus In jos

Mesaj Scris de miercuri la data de Dum Oct 18, 2009 5:58 pm

Eu chiar sper sa il termine dupa ce iese de la inchisoare, oricum nu o sa stea asa de mult. Toata chestia asta ar fi fost de mult moarta si ingropata, daca ar fi luat o decizie inteleapta de la inceput si nu ar fi fugit din America.
miercuri
Moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de Marlene la data de Dum Noi 08, 2009 7:05 pm

Am revazut "Pianistul", nu am mai plans dar niste secvente din el...erau atat de realiste, de ... Nimeni nu poate contesta ca e un mare regizor. A fost o greseala de tinerete si nici macar un viol agresiv si etc.
Marlene

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Dum Dec 06, 2009 10:15 pm

Intre timp i-au dat drumu', dar poarta nu'sh ce bratara la picior , ca-n filmele sf( cu prosti). Adica daca o fi sa mai violeze pe careva , sa faca bratara aia ca toti dracii? presupun.
Sau sa nu fuga? Sa-si continuie sarcina?
Admin
Admin
Admin

Vezi profilul utilizatorului http://cinema-scop.forumz.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Marlene la data de Joi Dec 10, 2009 4:20 am

Marlene